Ako psa zbaviť úzkosti z osamelosti

Úzkosť z osamelosti je pre psa veľmi stresujúce psychický problém. Postihuje veľké percento psov – možno až 14%. Je to jeden z najmenej pochopených psích problémov. Ľudia sa ho snažia liečiť z ľudského uhla pohľadu a väčšinou sa im nedarí nájsť jeho príčinu. Zastavenie úzkosti je pritom veľmi jednoduché. Ukážte psovi, že ste vodca jeho svorky.

Kynológ Michal z portálu AkoVycvičiťPsa.sk vysvetľuje, prečo:

Pre začiatok je dôležité rozpoznať nasledujúce príznaky. Sú tak rozdielne a majú veľký rozsah, a sú pre psa veľmi stresujúce. Tým že tieto problémy riešite jednotlivo, však nevyriešite ich príčinu. Najprv sa sami seba spýtajte: Zmizne úzkosť, keď sa vrátite? A ak áno, tak najskôr bude prepojené s príčinou to, že ste preč. Poďme sa teda pozrieť na niektoré kľúčové príznaky.

  • Hryzenie – Pri hryzenie sa do krvi vypúšťa endorfín. Je to podobné, ako keď človek žuje žuvačku, aby sa klidnil.
  • Štekanie, kňučanie – To je podobné tomu, keď v prírode volá vodca svorky psa k sebe. Je to podobné, ako keď človek volá svoje deti, keď ich nemôže nájsť.
  • Snažia sa utiecť, keď nie ste doma – Ničí veci, občas môže byť nebezpečný. Pes hľadá svojho vodcu. Veľa ľudí radia ho to zo psa to jednoducho vycvičiť, ale to problém nevyrieši.
  • Kopanie a ničenie vecí – Toto je prepojené so stresujúcim a úzkostným správaním.
  • Sebapoškodzovania – veľa sa olizuje a hrýzť sa. Nadmiera slintanie je tiež znakom stresu. Niektoré z týchto príznakov sú zamieňané za fyzické problémy, ale ide o úzkosť.
  • Potreba – Pokiaľ je Váš pes naučený chodiť vykonávať potrebu na určené miesto a zrazu ju začne vykonávať vo vnútri, a vy myslíte, že to je správaním, tak môže byť. Ak to robí, len keď ste preč, tak to bude s najväčšou pravdepodobnosťou úzkosť.

Kým existuje veľa miest, kde vám poradia ako vyriešiť tieto jednotlivé príznaky, je len jeden spôsob ako vyriešiť príčinu. Ak to myslíte vážne a chcete vyliečiť úzkosť z osamelosti, musíte sa stať vodcom svorky.

Úzkosť z osamelosti je problém, ktorý sa objaví, keď si Váš pes myslí, že je sám vodcom svorky a Vy len člen. V divočine psy len tak sami neodídu od skupiny. Preto príznaky miznú, keď sa k svojmu psovi vrátite. Keď svojmu psovi ukážete, že ste vodca svorky, tak mu vaše odchádzanie a prichádzanie nebude vadiť.